Zaskarżenie ostatecznej decyzji administracyjnej w praktyce

Problematykę zaskarżenia decyzji administracyjnej (a także orzeczeń organów administracji) reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, dalej u.p.p.s.a. Uprawnionym do wniesienia skargi jest każdy, kto ma w tym interes prawny, a także prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz organizacje społeczne w zakresie ich statutowej działalności. Możliwość zaskarżenia decyzji administracyjnej jest jednak uzależniona od wyczerpania przez wnoszącego skargę środków odwoławczych od zaskarżanej decyzji. Celem skargi jest sprawdzenie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny zgodności z prawem decyzji administracyjnej wydanej przez organ administracyjny drugiej instancji, jak również decyzji organu pierwszej instancji i wyeliminowanie z obrotu prawnego decyzji niezgodnej z prawem.

Termin na wniesienie skargi wynosi 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu decyzji przez organ administracyjny. Należy pamiętać o tym, że choć skargę wnosi się właściwego sądu administracyjnego, to jednak dokonuje się tego za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżaną decyzję. W przypadku wniesienia skargi bezpośrednio do sądu administracyjnego, sąd ten przekaże sprawę właściwemu organowi, ale terminem wniesienia skargi będzie data jej wpływu do organu, który wydał zaskarżaną decyzję. W takiej sytuacji istnieje zatem wysokie ryzyko przekroczenia 30-dniowego terminu do wniesienia skargi.

Wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania decyzji administracyjnej. Stosownie do treści przepisu art. 61 § 1 u.p.p.s.a., w razie wniesienia skargi organ, który wydał decyzję, może wstrzymać, z urzędu lub na wniosek skarżącego, ich wykonanie w całości lub w części. Po przekazaniu sądowi skargi sąd może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji w całości lub w części jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Ustawa przewiduje jednak wyjątki dotyczące możliwości wniesienia takiego wniosku.

Sporządzenie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego nierzadko może przysporzyć wielu trudności warto zatem zwrócić się do adwokata w celu uzyskania stosownej pomocy prawnej.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *